Mieszkanie w stylu vintage

Pod pojęciem styl vintage kryje się bardzo wiele. Tak naprawdę styl vintage adaptuje do współczesnych warunków różne trendy z przeszłości. Wnętrza vintage mogą być zainspirowane latami 60-tymi czy 50-tymi, ale też epoką wiktoriańską, tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

Jednak najczęściej wybierane właśnie są wystroje w stylu lat 50 i 60 ubiegłego wieku. Zapewne wpływ na wybór takiej stylistyki ma niebanalność form i różnych rozwiązań wnętrzarskich z tamtych lat. Jak wygląda mieszkanie vintage inspirowane latami 50tymi i 60tymi? Jakie są najważniejsze elementy tego wystroju?

REKLAMA:

Zabawki dla małych i dużych dzieci kreatywnedziecko.eu.

Zderzenie nowego ze starym

Styl vintage to jednak nie jest kopiowanie 1:1 dawnych aranżacji. Polega on na połączeniu elementów vintage z nowoczesna aranżacją. Tak więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby do przedpokoju wstawić obok nowoczesnego, czarnego wieszaka na okrycia wierzchnie drewnianą, starą szafkę na buty, a w łazience zainstalować wolnostojącą wannę z epoki.

Kolorystyka. Lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte to królestwo intensywnych kolorów takich jak musztardowe żółcie, czerwienie, chabrowe błękity i rażące pomarańcze. Kolory te doskonale będą wyglądały na ścianach, na przykład sypialni, gdzie możemy je połączyć z jasnym łóżkiem i dodatkami. W salonie zaś najlepiej wyglądają ściany w nieco bardziej stonowanej kolorystyce, tutaj jednak warto wyeksponować kolorowe dodatki, takie jak wazony czy obrazy i dywany.

Na kanapie w salonie dobrze będzie wyglądać kolorowa, wzorzysta narzuta i różnokolorowe poduszki. Nieco koloru możemy dodać też w jasnej kuchni, gdzie jedną ze ścian wyłożymy wielokolorowymi płytkami.

Meble

Odpowiednią atmosferę we wnętrzu stylizowanym na lata 50-te XX wieku tworzą jednak przede wszystkim meble. W salonie koniecznie musi być meblościanka, a także meble na nóżkach, takie jak kanapy i komody. W jadalni przy stole możemy postawić kolorowe krzesła o półokrągłych oparciach. W kuchni zaś powinna stanąć charakterystyczna obła lodówka ze srebrnymi klamkami. Taka lodówka, na przykład w kolorze czerwonym, doskonale wygląda w połączeniu z białymi szafkami kuchennymi.